سه شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٧

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرهاشنبه ١٩ دی ١٣٩٤ ٦٨١٣٤

بسم الله الرحمن الرحیم

 کلام وحی:     آیات و روایات ده‌گانه درباره آینده جهان (قسمت اوّل)

قرآن در باره سرنوشت جامعه ها به روشنى سخن گفته است و با ملاحظه آیاتى كه در این زمینه وارد شده است مى توان نظریه قرآن را در جهات مختلف مسأله دریافت و ما آیات ده‌گانه اى را كه در این موضوع وارد شده است در چند بخش مطرح مى كنیم:

1-    صالحان وارثان زمین مى شوند

آینده‌نگرى انسان او را وادار مى كند كه از آینده جهان و سرنوشت بشر خبرى به دست آورد، زیرا از سپیده دم تاریخ ، نزاع و نبرد پیوسته ى میان حق و باطل برقرار بوده و پیروزى دست به دست مى‌گشت و به تعبیر قرآن:

(وتِلكََ الأَیّامُ نُداوِلُها بَیْنَ النّاس...).( آل عمران/140)

((ما ایام و روزهاى -شیرینى و پیروزى- را میان مردم دست به دست مى گردانیم)).

با این كه روش تاریخ بشر تاكنون به صورت مبادله پیروزى بوده است، ولى قرآن معتقد است مشیت الهى بر این تعلق گرفته كه در آینده، فقط صالحان وارثان زمین خواهند بود، و حكومت جهان و اداره امور را به دست خواهند گرفت وحق و حقیقت در موضع خود استوار خواهد بود و باطل بر آن پیروز نخواهد شد. و همه جهانیان زیر لواى حكومت صالحان قرار خواهند گرفت و حكومت واحدى بر جهان مستولى خواهد شد چنان كه مى فرماید:

(وَلََقَدْ كَتَبْنا فِى الزَّبُور مِنْ بَعْدِ الذِّكْر أَنَّ الأَرْض یَرِثُها عِبادى الصّالِحُون).( انبیاء/105)

(ما در كتاب زبور، پس از «ذكر»-شاید مقصود تورات باشد-چنین نوشتیم كه در آینده صالحان و پاكان وارثان زمین خواهند بود و صفحه جهان براى ابد از لوث وجود افراد ناصالح پاك خواهد شد.)

و در آیه دیگر باز مى فرماید:

(وَعََدَ اللّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصّالِحات لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِى الأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ...).( نور/55)

(خداوند به افراد با ایمان از شما كه داراى عمل نیك هست، وعده قطعى داده است كه آنان را خلیفه وجانشینان خود در روى زمین قرار خواهد داد»)

جانشینى این گروه از خداوند یا از پیشینیان در روى زمین، همان قیام به تدبیر امور زندگى و برقرارى عدل و عدالت در اجتماع و توسعه عمران و آبادى در زمین است.

در آیه سوم، سرانجام را از آن تقوا پیشگان مى داند و یادآور مى شود كه ... َالعاقِبَةُ لِلتَّقْوى(طه/132) «عاقبت از آن متقین است.

..... ادامه دارد

 

 

 کلام معصوم:   چرا ما اینقدر محافظه کاریم؟!

لا تَحِلُّ لِعَينٍ ‏مُؤمِنَةٍ تَرَى اللّه‏َ يُعصى فتَطرِفُ حتّى يُغَيِّرَهُ؛

امام حسین علیه السلام می فرمایند : هيچ چشمِ مؤمنِی روا نيست كه ببيند خدا نافرمانى مى ‏شود و [مؤمن] چشم خود را فرو بندد مگر این که آن وضع را تغيير دهد.

تنبيه الخواطر : ج2، ص179

 پند بزرگان:

بر روی زمین چیزی بزرگتر از انسان نیست و درانسان چیزی بزرگتر از فکر او.

(جان جانسون)

 پزشکی و سلامت:

*      اگر كودك تا سي ماهگي با استفاده از كلمات كجا -چي و چرا شروع به پرسيدن نكند دچار اختلال برقراري ارتباط با محيط خارج است و در اين گونه موارد بايد با پزشك مشورت شود.

*      براي پيشگيري از ابتلا به كمر درد در هنگام خوابيدن از گذاشتن پاها در سطح بالا و يا گذاشتن زير پايي در حالي كه زانوها در وضعيت كشيده است خودداري كنيد.

 علمی:

*      آيا ميدانستي که در تمام وجود شما بيش از يك مشت گچ (كلسيم) وجود دارد.

*       ايا مي دانستيد که هورمون PYY مسئول چاقي است. در تحقيقات مشخص شده است که ميزان اين هورمون در افراد چاق يک سوم افراد معمولي است و چنانچه اين هورمون به افراد چاق تزريق شود اشتهاي انان کاهش مي يابد .

 سایت:    

سايت اسلامی- شيعی رشد با هدف معرفی مختصر و جامع مذهب تشيع   (فارسی/عربی/انگليسی)        http://www.roshd.org     

 

*   خاطرات جبهه:  پنچرگیری

راننده آمبولانس بودم در خط حلبچه، یک روز با ماشین بدون زاپاس رفته بودم جلو شهید و مجروح بیاورم. دست بر قضا یکی از لاستیکها پنچر شد. رفتم واحد بهداری و به یکی از برادران واحد گفتم: آپاراتی این نزدیکیها نیست؟ مکثی کرد و گفت: چرا چرا. پرسیدم: کجا؟ جواب داد: لاستیک را باز کن ببر آن طرف خاکریز (منظورش محل استقرار نیروهای عراقی بود) به یک دو راهی می رسی، بعد دست چپ صد متر جلوتر سنگر فرماندهی است. برو آنجا بگو مرا فلانی فرستاده، پسر خاله ات! اگر احیانا قبول نکرد با همان لاستیک بکوب به مغز سرش ملاحظه من را نکن

 

 داستان کوتاه:  آقایان مقدم ترند !

خانم باربارا والترز که از مجریان بسیار سرشناس تلویزیون های معتبر آمریکاست سالها پیش از شروع مبارزات آزادی طلبانه افغانستان داستانی مربوط به نقشهای جنسیتی در کابل تهیه کرد. در سفری که به افغانستان داشت متوجه شده بود که زنان همواره و بطور سنتی ۵ قدم عقب تر از همسرانشان راه می روند.

خانم والترز اخیرا نیز سفری به کابل داشت ملاحظه کرد که هنوز هم زنان پشت سر همسران خود قدم بر می دارند و

علی رغم کنار زدن رژیم طالبان، زنان شادمانه سنت قدیمی را پاس می دارند.

خانم والترز به یکی از این زنان نزدیک شده و می پرسد: چرا شما زنان اینقدر خوشحالید از اینکه سنت دیرین را که زمانی برای از میان برداشتنش تلاش می کردید همچنان ادامه می دهید؟

این زن مستقیم به چشمان خانم والترز خیره شده و می گوید: بخاطر مین های زمینی!!

 

 شعر انتظار:  یابن الحسن کجایی؟    

ای غایب از نظرها کی می شود بیایی ؟      در پیش ما نشینی صورت به ما گشایی ؟

هم دست تو ببوسم هم دور تو بگردم       هم روح را ستانی هم رو به ما گشایی

در مکه یا مدینه یا در نجف مقیمی        در شهر کاظمینی یا سرّ من رائی

در کعبه در طوافی یا زائر بقیعی     در مشهد مقدس یا دشت کربلایی‌

تنها مسیح عالم، تنها نجات آدم       تنها وصی خاتم، تنها امید مایی

یابن الحسن کجایی؟     یابن الحسن کجایی؟

الّلهم عجّل لولیک الفرج

 

اداره فرهنگی، هنری مجتمع آموزش عالی فقه

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: