سه شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٧

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرهاشنبه ١٩ دی ١٣٩٤ ٦٨١٣٠

بسم اللّه الرحمن الرحیم

 کلام وحی:  القاب زشت

 وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ

و با القاب زشت و ناپسند یكدیگر را یاد نكنید.                                                                                                                                                                              (حجرات / 11)

کلام معصوم:  وصیت مولا-2

امام علی علیه السلام: اوصیكما وجمیع ولدی واهلی و من بلغه كتابی بتقوى الله و نظم امركم وصلاح‏ذات بینكم، فانی سمعت جدكم صلى الله علیه و آله و سلم یقول:«صلاح ذات البین افضل من عامة الصلاة والصیام‏.

من، شما وتمام فرزندان و خاندانم و كسانى را كه این وصیتنامه‏ام به آنان مى‏رسد به تقوى و ترس از خداوند و نظم امور خود و اصلاح ذات البین سفارش مى‏كنم، زیرا كه من از جد شما صلى الله علیه و آله و سلم شنیدم كه مى‏فرمود: اصلاح میان مردم از یك سال نماز و روزه برتر است.                                                                                                 نهج البلاغه/نامه47

 کلام بزرگان:  سيره مومنان واقعي در کلام علامه

حضرت علامه طباطبايي درباره سيره مومنان واقعي فرمودند: «[ويدرون بالحسنه السيئة (رعد/۲۲»] مومنان زشتي را با نيکي دفع مي کنند، معناي آيه اين است که وقتي به گناهي تصادفا آلوده مي شوند کار نيکي مي کنند که نيکي اش از بدي آن گناه بيشتر است و يا حداقل معادل آن است و آثار سوء آن را جبران مي کند؛ حال چه اين که اين گناه از خودشان صادر شده باشد که با نيکي آن را جبران کنند و يا به وسيله توبه لکه آن را بشويند.
چه اين که ديگران نسبت به ايشان انجام داده باشند؛ مثل اين که به ايشان ظلم کرده باشند که با بخشش و احسان تلافي مي کنند و يا جفا کرده باشند که به حسن خلق و گشاده رويي مقابله نموده و يا منکري ديده و از آن نهي کرده و يا ترک معروفي سراغ داشته بدان امر مي کنند.»                                                                        
برگرفته از کتاب «حکمت زلال» ص۱۳۲

*    پزشکی و سلامت: زیتون

افرادي كه تمايل دارند اشتهايشان زياد شود مي‌توانند با خوردن زيتون به اشتهاي خود بيفزايند، اما كساني كه قصد دارند لاغر شوند حتما از زيتون شور در رژيم غذايي خود استفاده كنند. برگ زيتون فشارخون را كاهش داده و جوشانده برگ آن، مي‌تواند درد دندان را تسكين دهد. مصرف روغن زيتون از سكته قلبي و ابتلا به انواع سرطان جلوگيري مي‌كند. اين روغن نقش بسيار مؤثري در پيشگيري از پيدايش بيماريهاي‌ قلبي ـ عروقي دارد و مصرف روزانه 20 تا 30 گرم روغن زيتون مي‌تواند از ابتلاي افراد به سكته قلبي جلوگيري كند.

 علمی: آیا میدانید؟

*      آيا ميدانستيد که پنجاه درصد از مردان و ده درصد از زنان جهان سيگاری هستند.

*       جالب است بدانيدكه انرژي حاصل از تبديل يك گرم از هر ماده به انرژي برابر با انرژي پتانسيل موجود در سد آبي به ارتفاع 100 متر كه در پشت آن نود ميليون متر مكعب آب جمع شده باشد.

*       چرا لايه ازن در نواحي قطبي كه آلاينده ها كمتر است سوراخ شده است ولي در مناطق ديگري كه عمليات هاي صنعتي و آلاينده ها وجود دارد سوراخ نشده است ؟ مهمترين عامل وجود ابرهاي استراتوسفري در نواحي قطبي است به دليل سردتر بودن قطب جنوب اين ابرها درآنجا پايدارترند تابش پرتوهاي فرا بنفش خورشيد در آغاز بهار باعث آزاد شدن راديکال هاي کلر در مجاورت بلورهاي يخ موجود در اين ابرها مي گردد.

یک ذکر:    دفع دشمن

گویند به جهت دفع دشمن از روز پنجشنبه تا یک هفته هر روز 146 مرتبه بگوید (حَسْبِیَ اللّهُ) البته دفع می‌‌شود.                                                            کتاب داروخانه معنوی (ص164)

 سایت:  سرویس اشتراک ویدئو                                             http://www.aparat.com

 

 حال و هوای جبهه:  در ارتحال امام

درحالي كه يك سال از پذيرش قطعنامه مي گذشت، هنوز فشار عراقي ها كماكان ادامه داشت. در همين ايام بود كه امام عزيز كسالت پيدا كرده بودند و در بيمارستان بسر مي بردند. چهل و هشت ساعت بعد از پخش فيلم امام در بيمارستان ازتلويزيون عراق، راديو عراق اعلام كرد كه امام از دنيا رفت. و آن روز، روزي بود كه تمام اسرا آرزو به دل شدند؛ اسرايي كه هميشه در نمازها و جلساتشان مي گفتند كه اگر عمري باشد و به ايران برگشتيم، اول مي رويم خدمت امام. همان روز كه راديو خبر رحلت حضرت امام را پخش كرد، عراقي ها اقدام به پخش موسيقي و ترانه از بلندگوهاي اردوگاه كردند تا نمكي بر زخم دل ما پاشيده باشند. با توافق همه برادران مصمم شديم چنانچه فرمانده اردوگاه، پخش موسيقي و ترانه را قطع نكند، هجوم ببريم و بلندگوها را با سيم از جا بكنيم و پرت كنيم جلو اردوگاه.
اين خبر به گوش فرمانده رسيد. بلا فاصله صداي بلندگوها قطع شد. در سوگ حضرت امام مراسم ختمي گرفتيم و تا يك هفته عزاي عمومي اعلام كرديم و مشغول عزاداري و سينه زني شديم. همه ناراحت بودند از اينكه در ايران نبودند تـا در تشييع جنازه رهبر دلبند خود شركت كنند و گوشه اي از تابوت پدر مهربانشان را بگيرند.

منبع: http://www.navideshahed.com

داستان کوتاه:  رضایت ولی خدا برای تو کافیست

در خدمت امام رضا علیه السلام نشسته بود و مشغول گفتگو با حضرت بود که جمعی از اهل بصره برای ورود و دیدار ایشان اذن خواستند. امام به یونس دستور دادند که به پستوی خانه برود و تا به او اجازه نداده اند بیرون نیاید.دقایقی از حضور میهمانان گذشت و صحبت به یونس و فعالیت های او رسید. هر کدام تا توانستند از یونس بدگویی و گلایه کردند که او بر ضد شما فعالیت دارد و ... . در پاسخ آن ها امام تنها سر به زیر انداختند و سکوت نمودند. یونس همه را می شنید اما اجازه نداشت تا بیرون بیاید. قطرات اشک بر صورتش نشست و زانوانش را در بغل گرفت. چه باید می کرد؟؟؟ مدتی گذشت و میهمانان مرخص شدند. امام یونس را صدا زدند تا بیرون بیاید. یونس با چشمانی قرمز و صورتی اشک آلود وارد شد. بغض گلویش را گرفته بود.امام نگاه پر رافتشان را بر چهره ی غمزده ی یونس دوختند. نگاهی که انگار آب بود بر دل آتش زده اش... و در همان حال فرمودند: سبب گریه ات چیست؟ سوال امام یونس را به هق هق انداخت. آقا دیدید چه ها پشت سرم گفتند و مرا بی جهت متهم ساختند؟ من ... من هر چه کرده ام به نیت دفاع از حریم شما بوده است امام فرمودند: یونس اگر در یک دست مقداری گِل باشد و در دست دیگر مرواریدی سپید و همه بگویند آن قطعه گِل مروارید است آیا تو سخنشان را می پذیری؟ یونس گفت: نه آقا. من به چشم خود مروارید را می بینم. چگونه چنین حرفی را باور کنم؟ فرمودند: یونس! تو را چه باک که همه ی عالم مذمتت کنند و بدگویی ات را نمایند هنگامی که ولی خدا از تو خرسند و راضی ست؟؟؟
لبخند رضایت امام برای تو کافی ست
...                                                                                                                                                                                                بحار الانوار ج2، ص 66، باب 13

نکات مدیریتی:

*      به منظور جلوگيري از تك روي و رقابت هاي ناسالم، روحيه انجام كار گروهي در سازمان را تقويت كنيد.

*      از عنوان كردن فرامين غير قابل اجرا و غيرمنطقي احتراز جوييد، زيرا جز خدشه دار كردن شخصيت حرفه اي شما پيامدي ندارد.

*      عملكرد افراد را در زمان اضافه كاري كنترل كنيد تا بدين وسيله از سوء استفاده افراد ناشايست در سازمان جلوگيري شود.

*      اموال مهم سازمان را بيمه كنيد.

 شعر انتظار:   صفا گستر لاله زاران

مسیر مسیح بهاران کجاست؟                      صفا گستر لاله زاران کجاست؟

رگ و ریشه لاله از هم گسست                    گل اندیشه سربداران کجاست ؟

الّلهم عجّل لولیک الفرج

اداره فرهنگی، هنری مجتمع آموزش عالی فقه

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: